top of page

ATHLETE RESULTS

The best cycling, Multi sport and running results from athletes we coach now and those from past seasons. We bring a lot of experience, and a passion for training cyclists and runners and are proud of the results we achieve.

Want to hear more about coaching? Contact us, we love hearing from new cyclists and runners looking to dial in training.

Latest Athlete Results

2nd place - 30+ Men - Dirty Donut Gravel Race - MI - 2024 - Carter Cole

2nd place - 50+ Women - Royal Gorge 12 Hour MTB / 8 laps - CO - 2024 - Julie Starr

2nd place - 50+ Men - Mohican MTB 100K - OH - 2024 - James Scharf

1st place - 60 + Men - Pocatello Pedal fest XC - ID - 2024 - Connell Lloyd

2nd place - Cat 1/Men's open – Rattling Creek MTB - PA - 2024 – Jamie Clinton

1st place - Clydesdale/60 Plus Men – Blankets Creek 30 - GA - 2024 - Kevin Crowe

1st place - Duo Co Ed – Appalachian Journey - VA - 2024 – Abigail Snyder

1st place - Virginia State Marathon Championship - VA - 2023 - Abigail Snyder

3rd place - Pro Women - Rothrock Grit - PA - 2023 - Julia Thumel

3rd place - Open Women - True Grit Epic - UT - 2023 - Julia Thumel

1st place - 2 Day Open Women – Uwharrie MTB Challenge - NC - 2023 - Abigail Snyder

1st place - 30-39 Women – MTB Marathon Nationals - MD - 2022 - Julia Thumel

1st place - Overall Women – Marji Jesick Duathlon - MI - 2022 - Cary Lowery

2nd place - Overall Men – McClain Farm Gravel Grinder - OH - 2022 – Simon Clark

2nd place - Open Women - Rothrock Grit Gravel grinder - PA - 2022 - Julia Thumel

1st place - Female 50 + - Garlin MTN Half Marathon - GA - 2022 - Cary Lowery

1st place - Overall Men - Jailbird 55 Gravel race - TX - 2022 - Justin Leighton

2nd place - Overall Men - Big Frog 65 mountain bike race - TN - 2022 - Anthony Grinnell

1st place - Open Women - War Daddy Gravel bike race - KY - 2022 - Cary Lowery

1st place - Open Women - Alabama A** Whooping Gravel bike race - AL - 2022 - Audrey Tangye

2nd place - Overall Men - VASA Fat bike race - MI - 2022 - Justin Donohue

1st place - 19-29 Women – MTB Marathon Nationals - MD - 2021 - Julia Thumel

2nd place - Overall Men - Race to the Moon MTB race - PA - 2021 - Simon Clark

3rd place - Overall Men - Copper Harbor Trails fest - MI - 2021 - Justin Donoghue

2nd place - Overall Men - Oregon 12 Hour - OR - 2021 - Steve Kutina

1st place - Overall Men - Xterra swim, bike, run - CT - 2021 - Seamus Woods

2nd place - Open Women - High Cascades 100 MTB race - OR - 2021 - Julia Thumel

3rd place - 40+ Men - Transylvania Epic Mountain bike stage race  - PA - 2021 - Seamus Woods

2nd place - Overall Men - 6 Hours Brady's Run - PA - 2021 -  Simon Clark

3rd place - Open Women - Stoopid 50 - VA - 2021 - Julia Thumel

3rd place - Single Speed - Keystone Off Road - PA - 2020 - Simon Clark

3rd place - Masters - Shenandoah 100K - VA - 2019 - Ted Peddy

2nd place - Open Women - Shenandoah 100 - VA - 2019 -Julia Thumel

2nd place - Masters - Shenandoah 100 - VA - 2019 - Joe Johnson

2nd place - Open Women - Trans North Georgia - GA - 2019 - Audrey Tangye

2nd place - Single Speed - Hilly Billy - WV - 2019 - Simon Clark

2nd place - Masters - Baily 100 - CO - 2019 -Pat Peddy

1st place - Masters - Mohican 100 - OH - 2019 - Joe Johnson

1st place - Open Women - Stagecoach 400 - CA - 2019 - Audrey Tangye

1st place - Pro Men - Tour De Pocahontas stage race - VA - 2019 - John Petrylak

2nd place - Open Women - Snake Creek TT - GA - 2019 - Audrey Tangye

3rd place - Open Men XXC - MTN State Fat Bike Champs - WV - 2019 - Andrew Orischak 

3rd place - Open Men XC - MTN State Fat Bike Champs - WV - 2019 - Doug Orischak<

1st place - Open Women - Vista 300 - TN - 2018 - Audrey Tangye

1st place - Tandem - Dirty Kanza 200 - KS - 2018 Patty Bobzin

1st place - Pro Men - Barry Roubaix - MI - 2018 Tyler Weston<

3rd place - Mens 50 plus - Barry Roubaix - MI - 2018 - Kris Ouvry

2nd place - Open Women - Monster Cross - VA - 2018 - Tanya Rissmiller

1st place - Men 30 plus - fat Bike nationals - MI - 2018 Tyler Weston

1st place - Pro Men - Black Hills 40 - SD - 2017 Brad Auen

1st Place - Masters Overall series - OMBC - OH - 2017 Bob Anderson

1st Place - Masters Overall series - WVMBA - WV - 2017 Bob Anderson

2nd place - Women 30-39 - Cuyuna Crusher - MN - 2017 - Patty Bobzin

3rd place - Pro Men - Austin Rattler - TX - 2017 Brad Auen

1st place - Pro Women - Rattlin 40 - PA - 2017 - Vicki Barclay

1st place - Open Men - 6HR Curse The Crab - TN - 2017 Dave Parsons

2nd place - Single Speed - Ouachita Challenge - AR - 2017 - Jason Betz

1st place - Pro/Open - 24HR Old Pueblo - AZ - 2017 Brad Auen

3rd Place - Overall Men - Piggy's Revenge - FL - 2017 - Kris Ouvry

1st place - Fat Bike race - Solstice Chase - WI - 2016 - Patty Bobzin

1st place - Cat 1/2 - Flatwater Cross - NE - 2016 Brad Auen

2nd place - Pro/Expert - MOM Series - PA - 2016 - Andrew Orischak

1st place - Masters - MOM Series - PA - 2016 - Bob Anderson

1st place - Pro Women - Granogue challenge XC - DE - 2016 - Vicki Barclay

3rd place - Expert Men 50 plus - Acardian Grit n Gravel- MI - 2016 - Kris Ouvry

1st place - Duo class - Dirty Double/ABRA - WV - 2016 - Brian Pitell

1st place - Womens age group - Iron Horse Classic Road Race - CO - 2016 - Anna Kiep

1st place - Pro Women/stage 1,2 - Transylvania Epic - PA - 2016 - Vicki Barclay

1st place - Masters class - OMBC Mohican - OH - 2016 - Bob Anderson

3rd place - Womens open class - Whisky 50 - AZ - 2016 - Anna Kiep

1st place - Cross Florida bike pack/864 miles - New record holder - FL - 2016 - Andrew Forron

1st place - Single Speed - Hard Nox 25 - MS - 2015 - Jason Betz

2nd place - Mens Masters - NEO Cross - OH - 2015 - Brian Pitell

1st place - Cat 1,2,3 - Cross of the Corn - PA - 2015 - Cheryl Sornson

3rd place - Female 40-50 - Baily Hundo - CO - 2015 - Julie Urlaub

3rd place - Pro Women - BC Bike Race - BC, Canada - 2015 - Vicki Barclay

3rd place - 30-39 women - 6th overall - Leadville Silver Rush 50 - CO - 2015 - Anna Kiep

1st place - Pro Women - Transylvania Epic - PA - 2015 - Vicki Barclay

2nd place - Pro Women - Marathon National Champs - GA - 2015 - Cheryl Sornson

1st place - Pro Women - French Creek XC - PA - 2015 - Vicki Barclay

1st place - Pro Women - Fair Hill XC - PA - 2015 - Vicki Barclay

2nd place - Cat 2/3 - Black Hills Circuit Race - MD - 2015 - Danny Gibney

2nd place - Expert Men 50-52 - Barry Roubaix- MI - 2015 - Kris Ouvry

1st place - Single Speed - 6 hours dry creek - GA - 2014 - Jason Betz

1st place - 10th overall - Masters Women - Marine Core half marathon - DC - 2014 - Nicole Conrad

1st place - Single Speed - Trans N Georgia - GA - 2014 - Andrew Forron

1st place - Masters Women - Wilmington 10K run - NC - 2014 - Nicole Conrad

1st place - Cat 1/Pro - Tomlinson Run -  WV -  2014 - Jordan Villella

1st place - 19-29 Men - Big MTN Enduro, Snowmass, Durango, Keystone - CO - 2014 - Taylor Lideen

5th place - Open/Pro Men - NUE Series/Mohican 100 - OH - 2014 - Anthony Grinnell

1st place - 4th overall - Masters Women - Emerald Isle half marathon - NC - 2014 - Nicole Conrad

1st place - 2nd overall - Masters Women - Run for Ray - NC - 2014 - Nicole Conrad

2nd place - Open MTB Men - Monster Cross - VA - 2014 - Danny Gibney

2nd place - Pro Men - Banzai Enduro race - NV - 2014 - Taylor Lideen

3rd place - Solo Class - 25 Hours Frog Hollow - UT - 2013 - Christina Nacos

1st place - Cat 1 - North Park Cross race - PA - 2013 - Jordan Villella

2nd place - Expert Men 40+ - Potato Creek XC - MI - 2013 - Kris Ouvry

1st place - Vet Expert - Coopers Rock - WV - 2013 - Anthony Grinnell

1st place - Expert division - Big M Race - MI - 2013 - Tony Stein

1st place - page Valley Road Race - VA - 2013 - Danny Gibney

1st place - Lost River Classic Road Race - WV - 2013 - Danny Gibney

1st place - Single Speed class - WV State Championships - WV - 2013 - Andrew Forron

2nd place division - 4th Overall - Highwood Pass Gran Fondo - Alberta Canada - 2013 - Gary Chambers

2nd place - Overall - Lake Summerside Tri - Edmonton, AB - 2013 - Kellen Westman

1st place - Single Speed class - Massanutten Hoo Ha - VA - 2013 - Andrew Forron

2nd place - Cat 1 - PA State Championships - PA - 2013 - Jordan Villella

3rd place - Men 50+ - Hanson Hills 100 - MI - 2013 - Kris Ouvry

1st place - Pro/Expert - Wayne Ultra - OH - 2013 - Todd Latocha

2nd Place - Cat 2 - Wisp MTN XC - MD - 2013 - Scott Benson

3rd place - Overall Female - Bedrock Trail Half marathon - VA - 2013 - Phoebe Kirby-Glatkowski

3rd place - Overall Female - 50 Mile Bel Monte Endurance Run - VA - 2013 - Phoebe Kirby-Glatkowski

2nd place - Single Speed class - Middle Mountain Momma - VA - 2013 - Andrew Forron

1st place - Duo Male - 6 Hours Brady's Run - PA - 2013 - Jordan Villella

3rd place - Pro/Expert - Panama MTB Enduro - NE - 2013 - Will White

2nd place - Pro/Expert - True Grit Challenge - UT - 2013 - Betsy Spiegel

1st place - Elite 1/2/3 Division - WV Cyclocross State Championship - 2012 - Todd Latocha

2nd place - Elite 1/2/3 Division - Monster Cross - WV - 2012 - Jordan Villella

3rd place - Expert Vet - Potato Creek XC - MI - 2012 - Kris Ouvry

1st place - Elite 1/2/3 Division - Apple Cross - VA - 2012 - Nick Waite

1st place - Overall Series Winner - WVMBA - Vet Expert Division - WV - 2012 - Jason Cyr

1st place - 29 and under Division - Park City P2P - UT - 2012 - Taylor Lideen

1st place - 4 Person Vet - 24 Hour Champion Challenge - PA - 2012 - Grant Matthews

2nd place - Pro/Expert Division - OMBC #6 - OH - 2012 - Jordan Villella

1st place - Single Speed Division -  ORAMM - NC - 2012 - Kelly Klett

1st place -  12 Hours of Ithaca - 4 person team - MI - 2012 - Kris Ouvry

2nd place - Open Mens Division - Cheat 100 - WV - 2012 - Jason Cyr

2nd place - Pro Division - Massanutten Hoo Ha - VA - 2012 - Nick Waite

Arizona State Champion - MTB Association of Arizona - AZ - 2012 - LaJuan Kelley

1st place - Big Bear Lake 20K Trail Run - WV - 2012 - Phoebe Kirby-Glatkowski

2nd place - Huracan 300 miler -  FL - 2012 - Kelly Klett

1st place - White Tank Whirlwind Marathon - MTB Association of Arizona - AZ - 2012 - La Juan Kelley

1st place - McDowell Meltdown Marathon - MTB Association of Arizona - AZ - 2012 - La Juan Kelley

1st place - Solo division - 12 Hours Bootleg Canyon - NV - 2011 - Taylor Lideen

2nd place - A division - Blue Sky Cross Race - OH - 2011 - Jordan Villella

1st place - Overall Series Winner - Michigan State Championships - Clydesdale - MI - 2011 - Kris Ouvry

1st place - Overall Series Winner - Bike The Wilds - PA - 2011 - Jordan Villella

1st place - Overall Series Winner - Colorado Endurance Series - CO - 2011 - Julie Urlaub

1st place - 4 Person Expert Female - 24 Hour Champion Challenge - PA - 2011 - Joanna Massetti

7th place - Single Speed Division – Shenandoah 100 – VA - 2011 - Kelly Klett

1st place overall Solo – 24 Hours of Great Glen – ME - 2011 - Rich Long

1st place – Expert Female – Carrabassett Backcountry Cycle Challenge - ME – 2011 - Emmy Monahan

1st place – Expert Male – Shannock Valley MTB race - Course Record - PA – 2011 - Jordan Villella

2nd place – Female Open – NUE Series - Mohician 60 mile – OH – 2011 - Heidi Shilling

2nd place – Expert Male – Dash for cash – PA – 2011 - Jordan Villella

1st place – Duo Female – 9hrs of Cranky Monkey – VA – 2011 - Heidi Shilling - Joanna Massetti

1st place - Fort Custer Stampede - MI - 2011- Kris Ouvry

1st place - Single Speed Class - Southern Cross - GA - 2011 - Kelly Klett

2nd place - Solo Open Mens Single Speed Class - 25 Hours In Frog Hollow - UT- 2010 - Rich Long

1st place - Overall Series Winner - Ohio MTB Championships - OH - 2010 - Heidi Shilling

1st place -Overall Series Winner - 2010 TX Marathon Championships – TX - 2010 - Jason Betz

1st place - Overall Series Winner - Bike The Wild Series - PA - 2010 - Joanna Massetti

1st place – Female Open - NUE Series/Fools Gold 50 mile, GA – 2010 - Lisa Randall

2nd place – Female Open – NUE Series - Mohician 60 mile – OH – 2010 - Heidi Shilling

3rd place - Open Class - Skool of hard Knox 50 miler - MS - 2010 - Jason Betz

2nd place – Open Women – Snake Creek Gap – GA – 2010 - Lisa Randall

2nd place - Expert Vet - Henry Clay 30K - WV - 2010 - Matt Tinkey

1st place – Amateur Class – Dirt Sweat and Gears 12 HR MTB Race – TN – 2010 - Julie Urlaub

3rd place – Duo Male – 9hrs of Cranky Monkey – VA – 2010 - Ian Palmero

bottom of page